Program „ORLEN na straży” (edycja 2026) właśnie wystartował i oferuje znaczące wsparcie finansowe dla strażaków.
Ruszył nabór wniosków w programie „ORLEN na straży”, w którym do podziału jest
20 mln zł., o które mogą wnioskować ochotnicze straże pożarne oraz niektóre jednostki Państwowej Straży Pożarnej. Jednostki ochotniczych straży pożarnych mogą otrzymać dofinansowanie na zakup sprzętu, kursy, szkolenia oraz wsparcie psychologiczne.
Jak poinformowano w komunikacie fundacji w tegorocznej edycji programu jednostki mogą ubiegać się o dofinansowanie w czterech ścieżkach grantowych, obejmujących m.in. ratownictwo drogowe, działania związane z przemysłem i energetyką, reagowanie na skutki zmian klimatu oraz wsparcie jednostek OSP spoza Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
Program kładzie szczególny nacisk na wzmacnianie kompetencji i przygotowania strażaków do działań ratowniczych, dlatego każda jednostka składająca wniosek zobowiązana jest przeznaczyć co najmniej 20 proc. kwoty grantu na szkolenia, kursy i warsztaty doskonalące lub wsparcie psychologiczne. Pozostałą część grantu można przeznaczyć na: zakup sprzętu
i wyposażenia (w tym środków ochrony indywidualnej) do ratownictwa; koszty eksploatacji sprzętu ratowniczego, w tym zakup i wymiana elementów eksploatacyjnych i podzespołów
o charakterze zużywalnym oraz koszty obowiązkowych lub zalecanych przez producenta przeglądów technicznych oraz serwisów okresowych; zakup pojazdów lub przyczep; ubezpieczenie sprzętu specjalistycznego lub jego użytkowników.
Wnioski można składać do 30 czerwca, wyłącznie za pośrednictwem generatora, który znajduje się na stronie: https://fundacja.orlen.pl › orlen-na-strazy
Zachęcamy wszystkie jednostki z Gminy Bolimów do zapoznania się ze szczegółowym Regulaminem na stronie Fundacji ORLEN i przygotowania projektów wzmacniających bezpieczeństwo naszych mieszkańców.