UG w Bolimowie

Działy główne

Bibułkarstwo

W polskiej kulturze ludowej kwiaty z bibuły zajmują wyjątkowe miejsce. Tradycja tworzenia ozdób z bibuły wiąże się ze zwyczajem zdobienia izb mieszkalnych, głównie z okazji dorocznych świąt kościelnych. Długie i mroźne wieczory zimowe sprzyjały spotkaniom gospodyń, które za pomocą kwiatów z bibuły chciały na nowo upiększyć swoje domostwa. W dzisiejszych czasach bibułkarstwo należy do ginących zawodów. Kwiaty bibułkowe zaistniały w Bolimowie od 1993 roku a stało się to za sprawą Teresy Mechockiej,  która w odpowiedzi na program Ministerstwa Kultury i Sztuki pn. „Ginące zawody” rozpoczęła i to z dobrym efektem „produkcję” kwiatów z bibuły. Kwiaty Teresy Mechockiej promują bolimowską sztukę ludową w kraju i zagranicą. Swoją pasją tworzenia kwiatów i bukietów z bibuły zaraziła innych. Dziś bolimowskie kwiaty tworzone są również przez Barbarę Myczkę. Poprzez warsztaty i zajęcia plastyczne w bolimowskim ośrodku kultury obie twórczynie uczą chętnych trudnej sztuki wytwarzania kwiatów z różnokolorowej bibuły. Kwiaty Teresy Mechockiej i Barbary Myczki znacznie różnią się od tradycyjnych łowickich bukietów, które miały stylizację formy i wysnutą z fantazji kolorystykę.

Bolimowskie kwiaty są bardzo realistyczne, inspirowane naturą, mają swoje odniesienie do kwiatów, które na co dzień możemy odnaleźć w swoim otoczeniu. Możemy podziwiać piękne róże, malwy, mieczyki, wiosenne żonkile, stokrotki, narcyzy i wiele innych, a także przepiękne kompozycje w bukietach, bukiecikach oraz misternie ułożonych w koszyczkach.

Równie piękne wyroby powstają spod palców Pani Kazimiery Niezgody z Kurabki, która wraz z córką Martą oprócz kwiatów wykonuje inne ozdoby bibułkowe. W ich ślady idą już inne mieszkanki gminy Bolimów.

Każda bibułkarka ma swój odrębny styl wykonywania kwiatów, doboru kolorystki i układania kompozycji. Kwiaty wyczarowane z kolorowej bibuły mają różną wielkość i barwę. Zazwyczaj stanowią elementy większych kompozycji charakteryzujących się śmiałymi zestawami barw, zaś o ich układzie decyduje talent i fantazja artystki.

Kontakt

TEL. (46) 838-03-05

FAX  (46) 838-03-86

ul. Łowicka 9

99-417 Bolimów

e-mail: ug.sekretariat@bolimow.pl

Społeczności

Mapa

[obiekt mapy]

Stopka

Wszystkie treści serwisu będące przedmiotem praw autorskich,
o ile nie jest to stwierdzone inaczej, są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska

Deklaracja Dostępności

Informacje o wykonawcy

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
baner toplayer
PORTAL MAPOWY MPZP