Przejście do sekcji:

Główna treść strony

Bibułkarstwo

Bibułkarstwo
  • -
  • -

W polskiej kulturze ludowej kwiaty z bibuły zajmują wyjątkowe miejsce. Tradycja tworzenia ozdób z bibuły wiąże się ze zwyczajem zdobienia izb mieszkalnych, głównie z okazji dorocznych świąt kościelnych. Długie i mroźne wieczory zimowe sprzyjały spotkaniom gospodyń, które za pomocą kwiatów z bibuły chciały na nowo upiększyć swoje domostwa. W dzisiejszych czasach bibułkarstwo należy do ginących zawodów. Kwiaty bibułkowe zaistniały w Bolimowie od 1993 roku a stało się to za sprawą Teresy Mechockiej,  która w odpowiedzi na program Ministerstwa Kultury i Sztuki pn. „Ginące zawody” rozpoczęła i to z dobrym efektem „produkcję” kwiatów z bibuły. Kwiaty Teresy Mechockiej promują bolimowską sztukę ludową w kraju i zagranicą. Swoją pasją tworzenia kwiatów i bukietów z bibuły zaraziła innych. Dziś bolimowskie kwiaty tworzone są również przez Barbarę Myczkę. Poprzez warsztaty i zajęcia plastyczne w bolimowskim ośrodku kultury obie twórczynie uczą chętnych trudnej sztuki wytwarzania kwiatów z różnokolorowej bibuły. Kwiaty Teresy Mechockiej i Barbary Myczki znacznie różnią się od tradycyjnych łowickich bukietów, które miały stylizację formy i wysnutą z fantazji kolorystykę.

Bolimowskie kwiaty są bardzo realistyczne, inspirowane naturą, mają swoje odniesienie do kwiatów, które na co dzień możemy odnaleźć w swoim otoczeniu. Możemy podziwiać piękne róże, malwy, mieczyki, wiosenne żonkile, stokrotki, narcyzy i wiele innych, a także przepiękne kompozycje w bukietach, bukiecikach oraz misternie ułożonych w koszyczkach.

Równie piękne wyroby powstają spod palców Pani Kazimiery Niezgody z Kurabki, która wraz z córką Martą oprócz kwiatów wykonuje inne ozdoby bibułkowe. W ich ślady idą już inne mieszkanki gminy Bolimów.

Każda bibułkarka ma swój odrębny styl wykonywania kwiatów, doboru kolorystki i układania kompozycji. Kwiaty wyczarowane z kolorowej bibuły mają różną wielkość i barwę. Zazwyczaj stanowią elementy większych kompozycji charakteryzujących się śmiałymi zestawami barw, zaś o ich układzie decyduje talent i fantazja artystki.